Perham-Dent Public Schools

Perham-Dent Public Schools

1


  • Sunday
  • Monday
  • Tuesday
  • Wednesday
  • Thursday
  • Friday
  • Saturday
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 1
    9:00am
    @Glyndon
    10:00am
    @Brainerd - Forestview Middle School
    5th - 9th Grade Tournament
    11:00am
    @Park Rapids Area High School
    1:00pm
    @Long Prairie-Grey Eagle High School
    Varsity Only
    3:00pm
    @Oak Grove Lutheran High School
    5:00pm
    @Moorhead H.S.
    HOL Showcase: 9:30 Breckenridge VS. EGF 11:00 Barnesville VS. Park Christian 12:30 DGF VS. Mohnomen/Waubun 2:00 LPA VS. Wadena 3:30 Frazee VS. Hennin...
    6:00pm
    @Concordia - Moorhead
    7:30pm
    @Concordia - Moorhead
  • 2
  • 3
    4:30pm
    @Perham Area Community Center
    Entire Field House
    4:30pm
    @Perham Area Community Center
    Entire Field House
    5:00pm
    @Park Rapids Area High School
    6:00pm
    @Park Rapids Area High School
    7:30pm
    @Park Rapids Area High School
  • 4
    4:30pm
    @Pequot Lakes High School
    Pequot is hosting a Double Header with boys and girls basketball. BBB vs. Esko and GBB vs. Perham
    4:30pm
    @Breckenridge Middle School
    5:00pm
    @Perham High School
    Gym-Entire Gym
    5:30pm
    @Breckenridge Middle School
    Back to Back: 7th grade @ 4:30 p.m. 8th Grade at 5:30 p.m.
    5:45pm
    @Pequot Lakes High School
    Varsity girls will play at 5:45 in Athletic Complex JV girls will play at 7:15 in Middle Gym
    6:00pm
    @Perham High School
    Gym-Entire Gym
    6:00pm
    @Fergus Falls
    Depart from Door 4 old High School
    6:00pm
    @Prairie Wind Middle School
    Gym - All
    JV will be at 5 PM
    7:15pm
    @Pequot Lakes High School
    Varsity girls will play at 5:45 in AC JV girls will play at 7:15 in MG
    7:30pm
    @Perham High School
    Gym-Entire Gym
  • 5
    2:25pm
    @United Community Bank
    Personal Finance Class to United Community Bank
  • 6
    5:00pm
    @Perham Area Community Center
    Entire Field House
    6:00pm
    @Barnesville High School
    Barnesville High School Old Gym
    6:00pm
    @Barnesville High School
    6:00pm
    @Prairie Wind Middle School
    Gym - All
    6:00pm
    @Perham Area Community Center
    Entire Field House
    Back to Back: 7th grade @ 5:00 p.m. 8th Grade at 6:00 p.m.
    6:00pm
    @Perham High School
    Gym-Entire Gym
    6:00pm
    @Perham High School
    Gymnasium
    Location is Old Perham High School
    7:00pm
    @Crookston High School
    7:30pm
    @Barnesville High School
    Game will be live on Magnitude Sports: www.msportsnet.com
    7:30pm
    @Perham High School
    Gym-Entire Gym
    Jacket Buddy Fun Night and Autograph Night
  • 7
    4:30pm
    @Wahpeton Middle School
    2 games each grade level. 4:30 and 5:30 pm. Both 7th and 8th will play at the same time.
    4:30pm
    @Wahpeton Middle School
    5:00pm
    @Wadena-Deer Creek High School
    5:00pm
    @Park Rapids Area High School
    6:00pm
    @Wadena-Deer Creek High School
    7:00pm
    @Detroit Lakes
    JV game at 5:15pm
    7:30pm
    @Wadena-Deer Creek High School
  • 8
    9:00am
    @Underwood High School
    2:15pm
    @Alexandria High School
    Winter Lakes Classic 2:15 Perham 9 vs Oaskis 9- Court 2 3:30 Perham 9 vs Sauk Centre 9- Court 2 C Team will ride with JV
    2:15pm
    @Alexandria High School
    Winter Lakes Classic 2:15 Perham JV vs Oaskis - Court 1 3:30 Perham B vs Sauk Centre - Court 1
    6:00pm
    @Alexandria High School
    Winter Lakes Classic
  • 9
  • 10
    4:30pm
    @Perham Area Community Center
    Entire Field House
    4:30pm
    @Perham Area Community Center
    Entire Field House
    7:00pm
    @PHS-Gym
    5-12 Winter Band Concert
  • 11
    4:30pm
    @Frazee Elementary School
    5:30pm
    @Frazee Elementary School
    Back to Back: 7th grade @ 4:30 p.m. 8th Grade at 5:30 p.m.
    6:00pm
    (Changed)
    @Heart of the Lakes Elementary
    Main Gym
    6:00pm
    (Changed)
    @Prairie Wind Middle School
    Gym - All
    .
    6:00pm
    @Perham High School
    Gym-Entire Gym
    6pm: #4 Alexandria vs. #5 Sauk Centre/Melrose 7pm (or 20 min after first dual): #1 Perham vs. Winner of Alexandria vs. SC-M
    7:00pm
    @Detroit Lakes
    JV game at 5:15pm
    7:30pm
    (Changed)
    @Prairie Wind Middle School
    Gym - All
    .
  • 12
  • 13
    6:00pm
    @Prairie Wind Middle School
    Gym - All
    6:00pm
    @Perham High School
    Gym-Entire Gym
    7:15pm
    @Little Falls Middle School
    JV game at 5:30 pm
    7:30pm
    @Perham High School
    Gym-Entire Gym
  • 14
    9:00am
    @Fergus Falls
    6:00pm
    @Hawley High School
    6:00pm
    @Hawley High School
    6:00pm
    @Perham High School
    Gym-Entire Gym
    The other Semi-Final Match is Detroit Lakes vs Pequot Lakes @ 6pm. Winners wrestle at 7:30 for Championship.
    7:30pm
    @Hawley High School
    8:00pm
    @Perham High School
    Gym-Entire Gym
    Time will depend on when Semi-final match ends
  • 15
    TBD
    @Pelican Rapids High School
    TBD
    @Pelican Rapids High School
    8:00am
    (Cancelled)
    @Nevis, MN
    12:45pm
    @Morris Area Elementary School
  • 16
  • 17
    7:00pm
    @Perham High School
    Hot Shots Parents Informational Meeting
  • 18
    TBD
    @Fergus Falls
    4:30pm
    @Perham Area Community Center
    Entire Field House
    4:45pm
    (Changed)
    @Prairie Wind Middle School
    Gym - All
    4:45pm
    (Changed)
    @Heart of the Lakes Elementary
    Main Gym
    4:45pm
    (Changed)
    @Perham High School
    Gym-Entire Gym
    5:30pm
    @Perham Area Community Center
    Entire Field House
    6:15pm
    (Changed)
    @Prairie Wind Middle School
    Gym - All
    Game time TBD - We are hosting a Double Header for Girls and Boys Basketball.
    6:15pm
    (Changed)
    @Perham High School
    Gym-Entire Gym
    Parent`s Night
    7:45pm
    (Changed)
    @Perham High School
    Gym-Entire Gym
  • 19
    7:00am - 5:00pm
    @Fertile, MN
    FFA Interview Day - Students and Advisor using z trans vehicle
  • 20
    4:30pm
    @Detroit Lakes Middle School
    4:30pm
    @Detroit Lakes Middle School
    5:00pm
    (Cancelled)
    @Perham High School
    Gym-Entire Gym
    6:00pm
    @Perham High School
    Gym-Entire Gym
    6:00pm
    @Kittson Central High School
    7:30pm
    @Perham High School
    Gym-Entire Gym
  • 21
    TBD
    @Univ of MN (Morris)
    5 pm - Swim Prelims
    11:00am
    @Roy Wilkens Auditorium
    Team Competition
    2:30pm
    @Pequot Lakes High School
    Individuals
    5:45pm
    @Esko High School
    5:45pm
    @Esko High School
    6:00pm
    @Pelican Rapids High School
    6:00pm
    @Pelican Rapids High School
    7:15pm
    @Esko High School
    7:30pm
    @Pelican Rapids High School
  • 22
    TBD
    @Univ of MN (Morris)
    Sat - 2 pm - Swimming Finals @ Morris
    8:00am
    @Crookston
    9:00am
    @Moorhead H.S.
    11:00am
    @Roy Wilkens Auditorium
    Individual & All-Around Championships
    11:00am
    @Pequot Lakes High School
    Individuals
    11:30am
    @Staples-Motley High School
    Music Festival in Staples (11 people)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7